777

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
777 г.  во други календари
Грегоријански календар 777
DCCLXXVII
Ab urbe condita 1530
Асирски календар 5527
Бахајски календар -1067–-1066
Бенгалски календар 184
Берберски календар 1727
Будистички календар 1321
Бурмански календар 139
Византиски календар 6285–6286
Еврејски календар 4537–4538
Ерменски календар 226
ԹՎ ՄԻԶ
Етиопски календар 769-770
Ирански календар 155–156
Исламски календар 160–161
Јулијански календар 777    DCCLXXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3413/3473)
— до —
丁巳年月日
(3414/3474)
Коптски календар 493–494
Корејски календар 3110
Календар Мингуо 1135 пред РК
民前1135年
Селевкидски календар 1088–1089
Тајландски сончев календар 1320
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 833–834
 - Шака самват 699–700
 - Кали југа 3878–3879
Холоценски календар 10777
Џуче-календар нема (пред 1912)

777 (DCCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 777. година од новата ера, 777. од првиот милениум, 77. од 8 век и осма од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6285 и 6286 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5527 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4537 и 4538 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1530.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 777. година се протега во 3413 и 3414, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3473 и 3474 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1320. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 160 и 161 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]