716

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
716 г.  во други календари
Грегоријански календар 716
DCCXVI
Ab urbe condita 1469
Асирски календар 5466
Бахајски календар -1128–-1127
Бенгалски календар 123
Берберски календар 1666
Будистички календар 1260
Бурмански календар 78
Византиски календар 6224–6225
Еврејски календар 4476–4477
Ерменски календар 165
ԹՎ ՃԿԵ
Етиопски календар 708-709
Ирански календар 94–95
Исламски календар 97–98
Јулијански календар 716    DCCXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(3352/3412)
— до —
丙辰年月日
(3353/3413)
Коптски календар 432–433
Корејски календар 3049
Календар Мингуо 1196 пред РК
民前1196年
Селевкидски календар 1027–1028
Тајландски сончев календар 1259
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 772–773
 - Шака самват 638–639
 - Кали југа 3817–3818
Холоценски календар 10716
Џуче-календар нема (пред 1912)

716 (DCCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 716. година од новата ера, 716. од првиот милениум, 16. од 8 век и седма од 710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6224 и 6225 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5466 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4476 и 4477 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1469.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 716. година се протега во 3352 и 3353, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3412 и 3413 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1259. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 97 и 98 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]