Прејди на содржината

760

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
760 во разни календари
Грегоријански календар760
DCCLX
Ab urbe condita1513
Ерменски календар209
ԹՎ ՄԹ
Асирски календар5510
Балиски календар681–682
Бенгалски календар167
Берберски календар1710
Будистички календар1304
Бурмански календар122
Византиски календар6268–6269
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3456 или 3396
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3457 или 3397
Коптски календар476–477
Етиопски календар752–753
Еврејски календар4520–4521
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера816–817
 - Сачка ера681–682
 - Кали-југа3860–3861
Холоценски календар10760
Ирански календар138–139
Исламски календар142–143
Јапонски календарТенпјо-хоџи 4
(天平宝字4年)
Јавански календар654–655
Јулијански календар760
DCCLX
Корејски календар3093
Мингуо-календар1152 пред Р. Кина
民前1152年
Нанакшахи−708
Селевкидски календар1071/1072 г.г.
Тајландски сончев календар1302–1303
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
886 или 505 или −267
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
887 или 506 или −266

760 (DCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 760 година од новата ера, 760. од првиот милениум, 60. од VIII век и прва од 760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6268 и 6269 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5510 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4520 и 4521 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1513.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 760 година се протега во 3396 и 3397, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3456 и 3457 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1303. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 142 и 143 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 760 на Ризницата ?