719

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
719 г.  во други календари
Грегоријански календар 719
DCCXIX
Ab urbe condita 1472
Асирски календар 5469
Бахајски календар -1125–-1124
Бенгалски календар 126
Берберски календар 1669
Будистички календар 1263
Бурмански календар 81
Византиски календар 6227–6228
Еврејски календар 4479–4480
Ерменски календар 168
ԹՎ ՃԿԸ
Етиопски календар 711-712
Ирански календар 97–98
Исламски календар 100–101
Јулијански календар 719    DCCXIX
Кинески календар 戊午年月日
(3355/3415)
— до —
己未年月日
(3356/3416)
Коптски календар 435–436
Корејски календар 3052
Календар Мингуо 1193 пред РК
民前1193年
Селевкидски календар 1030–1031
Тајландски сончев календар 1262
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 775–776
 - Шака самват 641–642
 - Кали југа 3820–3821
Холоценски календар 10719
Џуче-календар нема (пред 1912)

719 (DCCXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 719. година од новата ера, 719. од првиот милениум, 19. од 8 век и последна од 710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6227 и 6228 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5469 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4479 и 4480 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1472.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 719. година се протега во 3355 и 3356, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3415 и 3416 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1262. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 100 и 101 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]