774

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
774 г.  во други календари
Грегоријански календар 774
DCCLXXIV
Ab urbe condita 1527
Асирски календар 5524
Бахајски календар -1070–-1069
Бенгалски календар 181
Берберски календар 1724
Будистички календар 1318
Бурмански календар 136
Византиски календар 6282–6283
Еврејски календар 4534–4535
Ерменски календар 223
ԹՎ ՄԻԳ
Етиопски календар 766-767
Ирански календар 152–153
Исламски календар 157–158
Јулијански календар 774    DCCLXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3410/3470)
— до —
甲寅年月日
(3411/3471)
Коптски календар 490–491
Корејски календар 3107
Календар Мингуо 1138 пред РК
民前1138年
Селевкидски календар 1085–1086
Тајландски сончев календар 1317
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 830–831
 - Шака самват 696–697
 - Кали југа 3875–3876
Холоценски календар 10774
Џуче-календар нема (пред 1912)

774 (DCCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 774. година од новата ера, 774. од првиот милениум, 74. од 8 век и петта од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6282 и 6283 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5524 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4534 и 4535 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1527.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 774. година се протега во 3410 и 3411, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3470 и 3471 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1317. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 157 и 158 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]