772

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
772 г.  во други календари
Грегоријански календар 772
DCCLXXII
Ab urbe condita 1525
Асирски календар 5522
Бахајски календар -1072–-1071
Бенгалски календар 179
Берберски календар 1722
Будистички календар 1316
Бурмански календар 134
Византиски календар 6280–6281
Еврејски календар 4532–4533
Ерменски календар 221
ԹՎ ՄԻԱ
Етиопски календар 764–765
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -228–-227
Ирански календар 150–151
Исламски календар 155–156
Јапонски календар
Јулијански календар 772    DCCLXXII
Кинески календар 辛亥年月日
(3408/3468)
— до —
壬子年月日
(3409/3469)
Коптски календар 488–489
Корејски календар 3105
Календар Мингуо 1140 пред РК
民前1140年
Селевкидски календар 1083–1084
Тајландски сончев календар 1315
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 828–829
 - Шака самват 694–695
 - Кали југа 3873–3874
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1020Грешка во Lua: Неважечки број -1019
-1020–-1019
Холоценски календар 10772
Џуче-календар нема (пред 1912)

772 (DCCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 772. година од новата ера, 772. од првиот милениум, 72. од 8 век и трета од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6280 и 6281 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5522 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4532 и 4533 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1525.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 772. година се протега во 3408 и 3409, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3468 и 3469 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1315. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 155 и 156 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]