725

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
725 г.  во други календари
Грегоријански календар 725
DCCXXV
Ab urbe condita 1478
Асирски календар 5475
Бахајски календар -1119–-1118
Бенгалски календар 132
Берберски календар 1675
Будистички календар 1269
Бурмански календар 87
Византиски календар 6233–6234
Еврејски календар 4485–4486
Ерменски календар 174
ԹՎ ՃՀԴ
Етиопски календар 717-718
Ирански календар 103–104
Исламски календар 106–107
Јулијански календар 725    DCCXXV
Кинески календар 甲子年月日
(3361/3421)
— до —
乙丑年月日
(3362/3422)
Коптски календар 441–442
Корејски календар 3058
Календар Мингуо 1187 пред РК
民前1187年
Селевкидски календар 1036–1037
Тајландски сончев календар 1268
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 781–782
 - Шака самват 647–648
 - Кали југа 3826–3827
Холоценски календар 10725
Џуче-календар нема (пред 1912)

725 (DCCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 725. година од новата ера, 725. од првиот милениум, 25. од 8 век и шеста од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6233 и 6234 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5475 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4485 и 4486 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1478.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 725. година се протега во 3361 и 3362, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3421 и 3422 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1268. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 106 и 107 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]