778

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
778 г.  во други календари
Грегоријански календар 778
DCCLXXVIII
Ab urbe condita 1531
Асирски календар 5528
Бахајски календар -1066–-1065
Бенгалски календар 185
Берберски календар 1728
Будистички календар 1322
Бурмански календар 140
Византиски календар 6286–6287
Еврејски календар 4538–4539
Ерменски календар 227
ԹՎ ՄԻԷ
Етиопски календар 770-771
Ирански календар 156–157
Исламски календар 161–162
Јулијански календар 778    DCCLXXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(3414/3474)
— до —
戊午年月日
(3415/3475)
Коптски календар 494–495
Корејски календар 3111
Календар Мингуо 1134 пред РК
民前1134年
Селевкидски календар 1089–1090
Тајландски сончев календар 1321
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 834–835
 - Шака самват 700–701
 - Кали југа 3879–3880
Холоценски календар 10778
Џуче-календар нема (пред 1912)

778 (DCCLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 778. година од новата ера, 778. од првиот милениум, 78. од 8 век и деветта од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6286 и 6287 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5528 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4538 и 4539 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1531.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 778. година се протега во 3414 и 3415, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3474 и 3475 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1321. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 161 и 162 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]