785

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
785 г.  во други календари
Грегоријански календар 785
DCCLXXXV
Ab urbe condita 1538
Асирски календар 5535
Бахајски календар -1059–-1058
Бенгалски календар 192
Берберски календар 1735
Будистички календар 1329
Бурмански календар 147
Византиски календар 6293–6294
Еврејски календар 4545–4546
Ерменски календар 234
ԹՎ ՄԼԴ
Етиопски календар 777-778
Ирански календар 163–164
Исламски календар 168–169
Јулијански календар 785    DCCLXXXV
Кинески календар 甲子年月日
(3421/3481)
— до —
乙丑年月日
(3422/3482)
Коптски календар 501–502
Корејски календар 3118
Календар Мингуо 1127 пред РК
民前1127年
Селевкидски календар 1096–1097
Тајландски сончев календар 1328
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 841–842
 - Шака самват 707–708
 - Кали југа 3886–3887
Холоценски календар 10785
Џуче-календар нема (пред 1912)

785 (DCCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Таа била 785. година од новата ера, 785. од првиот милениум, 85. од 8 век и шеста од 780-тите. Оваа година била определена како 785 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6293 и 6294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4545 и 4546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1538.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 785. година се протега во 3421 и 3422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3481 и 3482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1328. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 168 и 169 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

  • Кралот Офа Мерсиски повторно воспоставува контрола врз Кент, deposes неговиот ривал Егберт II и воспоставува директно мерсиско владеење. Братот на Егберт, Едберт Праен, побегнува во дворот на Карло Велики.

Арапскa Империја[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20.