758

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
758 г.  во други календари
Грегоријански календар 758
DCCLVIII
Ab urbe condita 1511
Асирски календар 5508
Бахајски календар -1086–-1085
Бенгалски календар 165
Берберски календар 1708
Будистички календар 1302
Бурмански календар 120
Византиски календар 6266–6267
Еврејски календар 4518–4519
Ерменски календар 207
ԹՎ ՄԷ
Етиопски календар 750–751
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -242–-241
Ирански календар 136–137
Исламски календар 140–141
Јапонски календар
Јулијански календар 758    DCCLVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3394/3454)
— до —
戊戌年月日
(3395/3455)
Коптски календар 474–475
Корејски календар 3091
Календар Мингуо 1154 пред РК
民前1154年
Селевкидски календар 1069–1070
Тајландски сончев календар 1301
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 814–815
 - Шака самват 680–681
 - Кали југа 3859–3860
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1034Грешка во Lua: Неважечки број -1033
-1034–-1033
Холоценски календар 10758
Џуче-календар нема (пред 1912)

758 (DCCLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 758. година од новата ера, 758. од првиот милениум, 58. од 8 век и деветта од 750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6266 и 6267 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5508 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4518 и 4519 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1511.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 758. година се протега во 3394 и 3395, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3454 и 3455 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1301. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 140 и 141 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]