Прејди на содржината

767

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
767 во разни календари
Грегоријански календар767
DCCLXVII
Ab urbe condita1520
Ерменски календар216
ԹՎ ՄԺԶ
Асирски календар5517
Балиски календар688–689
Бенгалски календар174
Берберски календар1717
Будистички календар1311
Бурмански календар129
Византиски календар6275–6276
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3463 или 3403
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3464 или 3404
Коптски календар483–484
Етиопски календар759–760
Еврејски календар4527–4528
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера823–824
 - Сачка ера688–689
 - Кали-југа3867–3868
Холоценски календар10767
Ирански календар145–146
Исламски календар149–150
Јапонски календарТенпјо-џинго 3 / Џинго-кејун 1
(神護景雲元年)
Јавански календар661–662
Јулијански календар767
DCCLXVII
Корејски календар3100
Мингуо-календар1145 пред Р. Кина
民前1145年
Нанакшахи−701
Селевкидски календар1078/1079 г.г.
Тајландски сончев календар1309–1310
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
893 или 512 или −260
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
894 или 513 или −259

767 (DCCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 767 година од новата ера, 767. од првиот милениум, 67. од VIII век и осма од 760-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6275 и 6276 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5517 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4527 и 4528 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1520.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 767 година се протега во 3403 и 3404, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3463 и 3464 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1310. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 149 и 150 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 767 на Ризницата ?