770

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
770 во разни календари
Грегоријански календар770
DCCLXX
Ab urbe condita1523
Ерменски календар219
ԹՎ ՄԺԹ
Асирски календар5520
Балиски календар691–692
Бенгалски календар177
Берберски календар1720
Будистички календар1314
Бурмански календар132
Византиски календар6278–6279
Кинески календар己酉(зем. петел)
3466 или 3406
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3467 или 3407
Коптски календар486–487
Етиопски календар762–763
Еврејски календар4530–4531
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера826–827
 - Сачка ера691–692
 - Кали-југа3870–3871
Холоценски календар10770
Ирански календар148–149
Исламски календар152–154
Јапонски календарЏинго-кејун 4 / Хоки 1
(宝亀元年)
Јавански календар664–665
Јулијански календар770
DCCLXX
Корејски календар3103
Мингуо-календар1142 пред Р. Кина
民前1142年
Нанакшахи−698
Селевкидски календар1081/1082 г.г.
Тајландски сончев календар1312–1313
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
896 или 515 или −257
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
897 или 516 или −256

770 (DCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 770 година од новата ера, 770. од првиот милениум, 70. од VIII век и прва од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6278 и 6279 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5520 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4530 и 4531 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1523.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 770 година се протега во 3406 и 3407, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3466 и 3467 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1313. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 152 и 154 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 770 на Ризницата ?