743

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
743 г.  во други календари
Грегоријански календар 743
DCCXLIII
Ab urbe condita 1496
Асирски календар 5493
Бахајски календар -1101–-1100
Бенгалски календар 150
Берберски календар 1693
Будистички календар 1287
Бурмански календар 105
Византиски календар 6251–6252
Еврејски календар 4503–4504
Ерменски календар 192
ԹՎ ՃՂԲ
Етиопски календар 735–736
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -257–-256
Ирански календар 121–122
Исламски календар 125–126
Јапонски календар
Јулијански календар 743    DCCXLIII
Кинески календар 壬午年月日
(3379/3439)
— до —
癸未年月日
(3380/3440)
Коптски календар 459–460
Корејски календар 3076
Календар Мингуо 1169 пред РК
民前1169年
Селевкидски календар 1054–1055
Тајландски сончев календар 1286
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 799–800
 - Шака самват 665–666
 - Кали југа 3844–3845
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1049Грешка во Lua: Неважечки број -1048
-1049–-1048
Холоценски календар 10743
Џуче-календар нема (пред 1912)

743 (DCCXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 743. година од новата ера, 743. од првиот милениум, 43. од 8 век и четвртта од 740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6251 и 6252 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5493 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4503 и 4504 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1496.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 743. година се протега во 3379 и 3380, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3439 и 3440 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1286. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 125 и 126 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]