788

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
788 г.  во други календари
Грегоријански календар 788
DCCLXXXVIII
Ab urbe condita 1541
Асирски календар 5538
Бахајски календар -1056–-1055
Бенгалски календар 195
Берберски календар 1738
Будистички календар 1332
Бурмански календар 150
Византиски календар 6296–6297
Еврејски календар 4548–4549
Ерменски календар 237
ԹՎ ՄԼԷ
Етиопски календар 780-781
Ирански календар 166–167
Исламски календар 171–172
Јулијански календар 788    DCCLXXXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(3424/3484)
— до —
戊辰年月日
(3425/3485)
Коптски календар 504–505
Корејски календар 3121
Календар Мингуо 1124 пред РК
民前1124年
Селевкидски календар 1099–1100
Тајландски сончев календар 1331
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 844–845
 - Шака самват 710–711
 - Кали југа 3889–3890
Холоценски календар 10788
Џуче-календар нема (пред 1912)

788 (DCCLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 788. година од новата ера, 788. од првиот милениум, 88. од 8 век и деветта од 780-тите. Оваа година била определена како 788 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6296 и 6297 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5538 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4548 и 4549 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1541.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 788. година се протега во 3424 и 3425, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3484 и 3485 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1331. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 171 и 172 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

Арапска империја[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Treadgold 1988, стр. 91.