737

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
737 г.  во други календари
Грегоријански календар 737
DCCXXXVII
Ab urbe condita 1490
Асирски календар 5487
Бахајски календар -1107–-1106
Бенгалски календар 144
Берберски календар 1687
Будистички календар 1281
Бурмански календар 99
Византиски календар 6245–6246
Еврејски календар 4497–4498
Ерменски календар 186
ԹՎ ՃՁԶ
Етиопски календар 729-730
Ирански календар 115–116
Исламски календар 118–120
Јулијански календар 737    DCCXXXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3373/3433)
— до —
丁丑年月日
(3374/3434)
Коптски календар 453–454
Корејски календар 3070
Календар Мингуо 1175 пред РК
民前1175年
Селевкидски календар 1048–1049
Тајландски сончев календар 1280
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 793–794
 - Шака самват 659–660
 - Кали југа 3838–3839
Холоценски календар 10737
Џуче-календар нема (пред 1912)

737 (DCCXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 737. година од новата ера, 737. од првиот милениум, 37. од 8 век и осма од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6245 и 6246 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5487 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4497 и 4498 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1490.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 737. година се протега во 3373 и 3374, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3433 и 3434 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1280. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 118 и 120 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]