718

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
718 г.  во други календари
Грегоријански календар 718
DCCXVIII
Ab urbe condita 1471
Асирски календар 5468
Бахајски календар -1126–-1125
Бенгалски календар 125
Берберски календар 1668
Будистички календар 1262
Бурмански календар 80
Византиски календар 6226–6227
Еврејски календар 4478–4479
Ерменски календар 167
ԹՎ ՃԿԷ
Етиопски календар 710-711
Ирански календар 96–97
Исламски календар 99–100
Јулијански календар 718    DCCXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(3354/3414)
— до —
戊午年月日
(3355/3415)
Коптски календар 434–435
Корејски календар 3051
Календар Мингуо 1194 пред РК
民前1194年
Селевкидски календар 1029–1030
Тајландски сончев календар 1261
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 774–775
 - Шака самват 640–641
 - Кали југа 3819–3820
Холоценски календар 10718
Џуче-календар нема (пред 1912)

718 (DCCXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 718. година од новата ера, 718. од првиот милениум, 18. од 8 век и деветта од 710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6226 и 6227 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5468 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4478 и 4479 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1471.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 718. година се протега во 3354 и 3355, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3414 и 3415 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1261. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 99 и 100 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]