742

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
742 г.  во други календари
Грегоријански календар 742
DCCXLII
Ab urbe condita 1495
Асирски календар 5492
Бахајски календар -1102–-1101
Бенгалски календар 149
Берберски календар 1692
Будистички календар 1286
Бурмански календар 104
Византиски календар 6250–6251
Еврејски календар 4502–4503
Ерменски календар 191
ԹՎ ՃՂԱ
Етиопски календар 734-735
Ирански календар 120–121
Исламски календар 124–125
Јулијански календар 742    DCCXLII
Кинески календар 辛巳年月日
(3378/3438)
— до —
壬午年月日
(3379/3439)
Коптски календар 458–459
Корејски календар 3075
Календар Мингуо 1170 пред РК
民前1170年
Селевкидски календар 1053–1054
Тајландски сончев календар 1285
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 798–799
 - Шака самват 664–665
 - Кали југа 3843–3844
Холоценски календар 10742
Џуче-календар нема (пред 1912)

742 (DCCXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 742. година од новата ера, 742. од првиот милениум, 42. од 8 век и трета од 740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6250 и 6251 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5492 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4502 и 4503 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1495.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 742. година се протега во 3378 и 3379, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3438 и 3439 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1285. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 124 и 125 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]