757

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
757 во разни календари
Грегоријански календар757
DCCLVII
Ab urbe condita1510
Ерменски календар206
ԹՎ ՄԶ
Асирски календар5507
Балиски календар678–679
Бенгалски календар164
Берберски календар1707
Будистички календар1301
Бурмански календар119
Византиски календар6265–6266
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3453 или 3393
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3454 или 3394
Коптски календар473–474
Етиопски календар749–750
Еврејски календар4517–4518
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера813–814
 - Сачка ера678–679
 - Кали-југа3857–3858
Холоценски календар10757
Ирански календар135–136
Исламски календар139–140
Јапонски календарТенпјо-шохо 9 / Тенпјо-хоџи 1
(天平宝字元年)
Јавански календар651–652
Јулијански календар757
DCCLVII
Корејски календар3090
Мингуо-календар1155 пред Р. Кина
民前1155年
Нанакшахи−711
Селевкидски календар1068/1069 г.г.
Тајландски сончев календар1299–1300
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
883 или 502 или −270
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
884 или 503 или −269

757 (DCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 757 година од новата ера, 757. од првиот милениум, 57. од VIII век и осма од 750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6265 и 6266 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5507 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4517 и 4518 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1510.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 757 година се протега во 3393 и 3394, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3453 и 3454 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1300. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 139 и 140 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]