715

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
715 во разни календари
Грегоријански календар715
DCCXV
Ab urbe condita1468
Ерменски календар164
ԹՎ ՃԿԴ
Асирски календар5465
Балиски календар636–637
Бенгалски календар122
Берберски календар1665
Будистички календар1259
Бурмански календар77
Византиски календар6223–6224
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3411 или 3351
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3412 или 3352
Коптски календар431–432
Етиопски календар707–708
Еврејски календар4475–4476
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера771–772
 - Сачка ера636–637
 - Кали-југа3815–3816
Холоценски календар10715
Ирански календар93–94
Исламски календар96–97
Јапонски календарВадо 8 / Рејки 1
(霊亀元年)
Јавански календар608–609
Јулијански календар715
DCCXV
Корејски календар3048
Мингуо-календар1197 пред Р. Кина
民前1197年
Нанакшахи−753
Селевкидски календар1026/1027 г.г.
Тајландски сончев календар1257–1258
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
841 или 460 или −312
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
842 или 461 или −311

715 (DCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 715 година од новата ера, 715. од првиот милениум, 15. од VIII век и шеста од 710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6223 и 6224 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5465 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4475 и 4476 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1468.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 715 година се протега во 3351 и 3352, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3411 и 3412 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1258. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 96 и 97 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 715 на Ризницата ?