731

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
731 г.  во други календари
Грегоријански календар 731
DCCXXXI
Ab urbe condita 1484
Асирски календар 5481
Бахајски календар -1113–-1112
Бенгалски календар 138
Берберски календар 1681
Будистички календар 1275
Бурмански календар 93
Византиски календар 6239–6240
Еврејски календар 4491–4492
Ерменски календар 180
ԹՎ ՃՁ
Етиопски календар 723-724
Ирански календар 109–110
Исламски календар 112–113
Јулијански календар 731    DCCXXXI
Кинески календар 庚午年月日
(3367/3427)
— до —
辛未年月日
(3368/3428)
Коптски календар 447–448
Корејски календар 3064
Календар Мингуо 1181 пред РК
民前1181年
Селевкидски календар 1042–1043
Тајландски сончев календар 1274
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 787–788
 - Шака самват 653–654
 - Кали југа 3832–3833
Холоценски календар 10731
Џуче-календар нема (пред 1912)

731 (DCCXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 731. година од новата ера, 731. од првиот милениум, 31. од 8 век и втора од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6239 и 6240 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5481 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4491 и 4492 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1484.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 731. година се протега во 3367 и 3368, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3427 и 3428 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1274. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 112 и 113 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]