797

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
797 во разни календари
Грегоријански календар797
DCCXCVII
Ab urbe condita1550
Ерменски календар246
ԹՎ ՄԽԶ
Асирски календар5547
Балиски календар718–719
Бенгалски календар204
Берберски календар1747
Будистички календар1341
Бурмански календар159
Византиски календар6305–6306
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3493 или 3433
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3494 или 3434
Коптски календар513–514
Етиопски календар789–790
Еврејски календар4557–4558
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера853–854
 - Сачка ера718–719
 - Кали-југа3897–3898
Холоценски календар10797
Ирански календар175–176
Исламски календар180–181
Јапонски календарЕнрјаку 16
(延暦16年)
Јавански календар692–693
Јулијански календар797
DCCXCVII
Корејски календар3130
Мингуо-календар1115 пред Р. Кина
民前1115年
Нанакшахи−671
Селевкидски календар1108/1109 г.г.
Тајландски сончев календар1339–1340
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
923 или 542 или −230
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
924 или 543 или −229

797 (DCCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 797 година од новата ера, 797. од првиот милениум, 97. од VIII век и осма од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6305 и 6306 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5547 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4557 и 4558 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1550.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 797 година се протега во 3433 и 3434, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3493 и 3494 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1340. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 180 и 181 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]