750

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
750 г.  во други календари
Грегоријански календар 750
DCCL
Ab urbe condita 1503
Асирски календар 5500
Бахајски календар -1094–-1093
Бенгалски календар 157
Берберски календар 1700
Будистички календар 1294
Бурмански календар 112
Византиски календар 6258–6259
Еврејски календар 4510–4511
Ерменски календар 199
ԹՎ ՃՂԹ
Етиопски календар 742-743
Ирански календар 128–129
Исламски календар 132–133
Јулијански календар 750    DCCL
Кинески календар 己丑年月日
(3386/3446)
— до —
庚寅年月日
(3387/3447)
Коптски календар 466–467
Корејски календар 3083
Календар Мингуо 1162 пред РК
民前1162年
Селевкидски календар 1061–1062
Тајландски сончев календар 1293
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 806–807
 - Шака самват 672–673
 - Кали југа 3851–3852
Холоценски календар 10750
Џуче-календар нема (пред 1912)

750 (DCCL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 750. година од новата ера, 750. од првиот милениум, 50. од 8 век и прва од 750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6258 и 6259 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5500 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4510 и 4511 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1503.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 750. година се протега во 3386 и 3387, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3446 и 3447 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1293. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 132 и 133 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]