791

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
791 г.  во други календари
Грегоријански календар 791
DCCXCI
Ab urbe condita 1544
Асирски календар 5541
Бахајски календар -1053–-1052
Бенгалски календар 198
Берберски календар 1741
Будистички календар 1335
Бурмански календар 153
Византиски календар 6299–6300
Еврејски календар 4551–4552
Ерменски календар 240
ԹՎ ՄԽ
Етиопски календар 783-784
Ирански календар 169–170
Исламски календар 174–175
Јулијански календар 791    DCCXCI
Кинески календар 庚午年月日
(3427/3487)
— до —
辛未年月日
(3428/3488)
Коптски календар 507–508
Корејски календар 3124
Календар Мингуо 1121 пред РК
民前1121年
Селевкидски календар 1102–1103
Тајландски сончев календар 1334
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 847–848
 - Шака самват 713–714
 - Кали југа 3892–3893
Холоценски календар 10791
Џуче-календар нема (пред 1912)

791 (DCCXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 791. година од новата ера, 791. од првиот милениум, 91. од 8 век и втора од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6299 и 6300 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5541 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4551 и 4552 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1544.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 791. година се протега во 3427 и 3428, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3487 и 3488 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1334. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 174 и 175 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]