781

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
781 г.  во други календари
Грегоријански календар 781
DCCLXXXI
Ab urbe condita 1534
Асирски календар 5531
Бахајски календар -1063–-1062
Бенгалски календар 188
Берберски календар 1731
Будистички календар 1325
Бурмански календар 143
Византиски календар 6289–6290
Еврејски календар 4541–4542
Ерменски календар 230
ԹՎ ՄԼ
Етиопски календар 773-774
Ирански календар 159–160
Исламски календар 164–165
Јулијански календар 781    DCCLXXXI
Кинески календар 庚申年月日
(3417/3477)
— до —
辛酉年月日
(3418/3478)
Коптски календар 497–498
Корејски календар 3114
Календар Мингуо 1131 пред РК
民前1131年
Селевкидски календар 1092–1093
Тајландски сончев календар 1324
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 837–838
 - Шака самват 703–704
 - Кали југа 3882–3883
Холоценски календар 10781
Џуче-календар нема (пред 1912)
Крунисувањето на Луј Побожниот како под-крал на Италија и Аквитанија од страна на папата Адријан I

781 (DCCLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Таа била 781. година од новата ера, 781. од првиот милениум, 81. од 8 век и втора од 780-тите. Оваа година била определена како 781 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6289 и 6290 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5531 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4541 и 4542 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1534.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 781. година се протега во 3417 и 3418, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3477 и 3478 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1324. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 164 и 165 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthias Becher (2003). Charlemagne. Yale University Press. стр. 127-. ISBN 978-0-300-10758-6. https://books.google.com/books?id=KbbMcYpuQswC&pg=PA127.