Прејди на содржината

736

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
736 во разни календари
Грегоријански календар736
DCCXXXVI
Ab urbe condita1489
Ерменски календар185
ԹՎ ՃՁԵ
Асирски календар5486
Балиски календар657–658
Бенгалски календар143
Берберски календар1686
Будистички календар1280
Бурмански календар98
Византиски календар6244–6245
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3432 или 3372
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3433 или 3373
Коптски календар452–453
Етиопски календар728–729
Еврејски календар4496–4497
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера792–793
 - Сачка ера657–658
 - Кали-југа3836–3837
Холоценски календар10736
Ирански календар114–115
Исламски календар117–118
Јапонски календарТенпјо 8
(天平8年)
Јавански календар629–630
Јулијански календар736
DCCXXXVI
Корејски календар3069
Мингуо-календар1176 пред Р. Кина
民前1176年
Нанакшахи−732
Селевкидски календар1047/1048 г.г.
Тајландски сончев календар1278–1279
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
862 или 481 или −291
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
863 или 482 или −290

736 (DCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 736 година од новата ера, 736. од првиот милениум, 36. од VIII век и седма од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6244 и 6245 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5486 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4496 и 4497 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1489.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 736 година се протега во 3372 и 3373, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3432 и 3433 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1279. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 117 и 118 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 736 на Ризницата ?