Прејди на содржината

702

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
702 во разни календари
Грегоријански календар702
DCCII
Ab urbe condita1455
Ерменски календар151
ԹՎ ՃԾԱ
Асирски календар5452
Балиски календар623–624
Бенгалски календар109
Берберски календар1652
Будистички календар1246
Бурмански календар64
Византиски календар6210–6211
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3398 или 3338
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3399 или 3339
Коптски календар418–419
Етиопски календар694–695
Еврејски календар4462–4463
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера758–759
 - Сачка ера623–624
 - Кали-југа3802–3803
Холоценски календар10702
Ирански календар80–81
Исламски календар82–83
Јапонски календарТајхо 2
(大宝2年)
Јавански календар594–595
Јулијански календар702
DCCII
Корејски календар3035
Мингуо-календар1210 пред Р. Кина
民前1210年
Нанакшахи−766
Селевкидски календар1013/1014 г.г.
Тајландски сончев календар1244–1245
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
828 или 447 или −325
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
829 или 448 или −324

702 (DCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 702 година од новата ера, 702. од првиот милениум, 2. од VIII век и трета од 700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6210 и 6211 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5452 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4462 и 4463 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1455.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 702 година се протега во 3338 и 3339, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3398 и 3399 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1245. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 82 и 83 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]