Прејди на содржината

733

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
733 во разни календари
Грегоријански календар733
DCCXXXIII
Ab urbe condita1486
Ерменски календар182
ԹՎ ՃՁԲ
Асирски календар5483
Балиски календар654–655
Бенгалски календар140
Берберски календар1683
Будистички календар1277
Бурмански календар95
Византиски календар6241–6242
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3429 или 3369
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3430 или 3370
Коптски календар449–450
Етиопски календар725–726
Еврејски календар4493–4494
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера789–790
 - Сачка ера654–655
 - Кали-југа3833–3834
Холоценски календар10733
Ирански календар111–112
Исламски календар114–115
Јапонски календарТенпјо 5
(天平5年)
Јавански календар626–627
Јулијански календар733
DCCXXXIII
Корејски календар3066
Мингуо-календар1179 пред Р. Кина
民前1179年
Нанакшахи−735
Селевкидски календар1044/1045 г.г.
Тајландски сончев календар1275–1276
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
859 или 478 или −294
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
860 или 479 или −293

733 (DCCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 733 година од новата ера, 733. од првиот милениум, 33. од VIII век и четвртта од 730-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6241 и 6242 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5483 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4493 и 4494 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1486.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 733 година се протега во 3369 и 3370, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3429 и 3430 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1276. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 114 и 115 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]