720

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
720 г.  во други календари
Грегоријански календар 720
DCCXX
Ab urbe condita 1473
Асирски календар 5470
Бахајски календар -1124–-1123
Бенгалски календар 127
Берберски календар 1670
Будистички календар 1264
Бурмански календар 82
Византиски календар 6228–6229
Еврејски календар 4480–4481
Ерменски календар 169
ԹՎ ՃԿԹ
Етиопски календар 712-713
Ирански календар 98–99
Исламски календар 101–102
Јулијански календар 720    DCCXX
Кинески календар 己未年月日
(3356/3416)
— до —
庚申年月日
(3357/3417)
Коптски календар 436–437
Корејски календар 3053
Календар Мингуо 1192 пред РК
民前1192年
Селевкидски календар 1031–1032
Тајландски сончев календар 1263
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 776–777
 - Шака самват 642–643
 - Кали југа 3821–3822
Холоценски календар 10720
Џуче-календар нема (пред 1912)

720 (DCCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 720. година од новата ера, 720. од првиот милениум, 20. од 8 век и прва од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6228 и 6229 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5470 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4480 и 4481 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1473.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 720. година се протега во 3356 и 3357, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3416 и 3417 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1263. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 101 и 102 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]