783

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
783 г.  во други календари
Грегоријански календар 783
DCCLXXXIII
Ab urbe condita 1536
Асирски календар 5533
Бахајски календар -1061–-1060
Бенгалски календар 190
Берберски календар 1733
Будистички календар 1327
Бурмански календар 145
Византиски календар 6291–6292
Еврејски календар 4543–4544
Ерменски календар 232
ԹՎ ՄԼԲ
Етиопски календар 775-776
Ирански календар 161–162
Исламски календар 166–167
Јулијански календар 783    DCCLXXXIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3419/3479)
— до —
癸亥年月日
(3420/3480)
Коптски календар 499–500
Корејски календар 3116
Календар Мингуо 1129 пред РК
民前1129年
Селевкидски календар 1094–1095
Тајландски сончев календар 1326
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 839–840
 - Шака самват 705–706
 - Кали југа 3884–3885
Холоценски календар 10783
Џуче-календар нема (пред 1912)

783 (DCCLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Таа била 783. година од новата ера, 783. од првиот милениум, 83. од 8 век и четвртта од 780-тите. Оваа година била определена како 783 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6291 и 6292 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5533 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4543 и 4544 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1536.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 783. година се протега во 3419 и 3420, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3479 и 3480 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1326. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 166 и 167 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20.