Алава

Координати: 42°50.67′N 2°45.62′W / 42.84450° СГШ; 2.76033° ЗГД / 42.84450; -2.76033
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алава (покраина))
Алава
Álava
Araba
Покраина
Историска територија Алава1
Знаме на АлаваГрб на Алава
Држава Шпанија
Автономна заедница Баскија
Главен градВиторија-Гастеиц
Управа
 • Заменик генералХавиер де Андрес (Народна партија)
Површина
 • Вкупна2,963 км2 (1,144 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно322,557
 • Густина110/км2 (280/ми2)
 • Рангирана41
 • Процент0,68%
Службени јазицишпански и баскиски
ПарламентКортес Генералес
Конгресни места4
Сенатски места4
Хунтас Генералес де Алава51
Мреж. местоDiputación Foral de Álava
1.^ Целосни официјални имиња: Arabako Lurralde Historikoa / Territorio Histórico de Álava

Алава (шпански: Álava; баскиски: Araba), службено Араба/Алава,[1]покраина и историска територија во Баскија, Шпанија. Главен град на покраината е Виторија-Гастеиц, која исто така е главен град на автономната заедница. Се граничи со баскиските покраини Бискаја и Гипускоа на север, заедницата Ла Риоха на југ, покраината Бургос (во заедницата Кастиља и Леон) на запад и заедницата Навара на исток. Енклавата Тревињо е дел од покраината Бургос, не Алава.

Покраината претставува најголема од трите покраини во автономната заедница Баскија, но најмалку населена со 322.557 лица (2012).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°50.67′N 2°45.62′W / 42.84450° СГШ; 2.76033° ЗГД / 42.84450; -2.76033