Бургос (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бургос
Покраина
Покраинската палата во(s. XIX) во Бургос, седиште на Дипутакијан де Бургос, управно тело на покраината
Покраинската палата во(s. XIX) во Бургос, седиште на Дипутакијан де Бургос, управно тело на покраината
Знаме на Бургос
Знаме
Грб на Бургос
Грб
Означена карта на Шпанија со Бургос
Означена карта на Шпанија со Бургос
CountryШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
CapitalБургос
Управа
 • ПретседателЦезар Рико Руиз (PP)
Површина
 • Вкупна14,292 км2 (5,518 ми2)
РангRanked 11
 2,78% of Spain
Население (2018)[1]
 • Вкупно356.119
 • РангRanked 36
 • Густина25,000/км2 (65,000/ми2)
 0,80% of Spain
Демонимшпански: burgalés/a
англиски: burgalese
Official language(s)Шпански
ParliamentCortes Generales
Мреж. местоburgos.es

Покраина Бургос (шпански: Provincia de Burgos) е шпанска покраина во аутономната заедница Кастиља и Леон. Главен град е Бургос.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.