Санта Крус де Тенерифе (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Крус де Тенерифе
Provincia de Santa Cruz de Tenerife
Province
Грб на Санта Крус де Тенерифе
Карта на Шпанија со местоположба на покраината Санта Крус де Тенерифе
Карта на Шпанија со местоположба на покраината Санта Крус де Тенерифе
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКанарски Острови
CapitalСанта Крус де Тенерифе
Површина
 • Вкупна3.381 км2 (1,305 ми2)
РангRanked 47th
Надм. вис.
(Теиде)
&100000000000037180000003.718 м
Население (2018)
 • Вкупно1,018,510
 • РангRanked 14th
 • Густина0,00.030/км2 (0,00.078/ми2)
Official language(s)шпански
ПарламентCortes Generales
Покраината Санта Крус де Тенерифе со Канарските Острови

Санта Крус де Тенерифе (шпански: Provincia de Santa Cruz de Tenerife) е покраина во Шпанија во автономната заедница Канарски Острови. Главен град е Санта Крус де Тенерифе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]