Кастељон (покраина)

Координати: 40°10′N 0°10′W / 40.167° СГШ; 0.167° ЗГД / 40.167; -0.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастељон
Castellón
Castelló
покраина
Грб на Кастељон
Map of Spain with Castelló highlighted
Map of Spain with Castelló highlighted
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаВаленсија
СедиштеКастељон да ла Плана
Управа
 • ПретседателЖузеп Пасквал Марти Гарсија
Површина
 • Вкупна6.611,93 км2 (255,288 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно587.064
 • Густина0,89/км2 (2,3/ми2)
Службени јазициваленсиски и шпански
Мреж. местоdipcas.es Уредете го ова на Википодатоците
Населени места во Кастељон со повеќе од 7.000 жители (2005).

Кастељон (шпански: Castellón), службено: Кастељо (валенсиски: Castelló) — покраина на северот на автономната заедница Валенсија, западна Шпанија. Се граничи со покраините Валенсија на југ, Теруел на запад, Тарагона на север и Средоземното Море на исток.[1] На западната страна на покраината се Ибериските Планини.

Географија[уреди | уреди извор]

Главен град на Кастељон е Кастељон де ла Плана. Покраината имала 579.962 жители на почетокот од 2019 г.[2] од кои 30 % живееле во главниот град, 60 % во неговото метрополско подрачје, а 85 % долж брегот. Покраината станала симбол за неразумно трошење на средства пред финансиската криза од 2008-2014 г. Особен пример за ова е големиот, но малопрометен аеродром.

Луѓето во Кастељон се двојазични — говорат шпански, како и месниот валенсиски.

Друго поголеми градови во покраината се Виљареал (Вила-реал), Боријана, Ла Ваљ д’Ујшо и Винарос. Целиот Кастељон е поделен на 135 општини.

Највисока планина во Кастељон е Пењаголоза, втора по висина во Валенсија.

Низ покраината минува гриничкиот меридијан. На разни места има споменици кои го бележат точното минување на меридијанот.[3]

Развој на населението[уреди | уреди извор]

Ова е населението на Кастељон низ годините:

Стопанство[уреди | уреди извор]

Традиционални стопански гранки на Кастељон се одгледувањето на агруми и зеленчук (Нулес and Беникарло). Во XVII век почнала да се развива важна индустрија за керамика и плочки (Онда, Л’Алкора, Нулес, Кастељон де ла Плана и Виљареал); дури и и денес највеќето производители на плочки во Шпанија се во оваа покраина. Присутно е производството на мебел (Беникарио и Винарос) и хемиската индустрија (Беникарло и Кастељон). Во Кастењон де ла Плана има голема нафтена рафинерија.

Меѓу традиционалните занимања се вбројуваат изработката на обувки (Ла Ваљ д’Ујшо), рибарството (Кастељон, Винарос) и ткаенини (Виљафранка и Мореља), но тие денес тие се запоставени за сметка на услужната дејност поради развојот на туризмот.

Туризам[уреди | уреди извор]

Поглед на Пењискола

Кастељон има разнообразни предели и културно наследство, што оди во прилог на развојот на туризмот. Најголеми приморски летувалишта се Беникасим, Оропеса, Винарос, Боријана, Пењискола, Беникарло и др. Во внатрешноста постојат услови за селски туризам, а привлечни се и старите паланки како Мореља, Вилафамес, Сант Матеу, Сегорбе, минералните извори во Монтанехос, Бенасал, Кати итн.

Преку 50 % од хотелските легла се сосредоточени во Пењискола, трета по туристичка популарност во Валенсија по Бенидорм и Валенсија.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Покраината историски се дели на следниве окрузи:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Encyclopedia Britannica“. Архивирано од изворникот на 18 мај 2015. Посетено на 16 декември 2018.
  2. Instituto Nacional de Estadística, Madrid, 2019.
  3. „Meridian Park | Castelló Turismo“. Ajuntament de Castelló Turismo. Архивирано од изворникот на 2022-10-06. Посетено на 28 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]