Албасете (покраина)

Координати: 38°50′N 2°00′W / 38.833° СГШ; 2.000° ЗГД / 38.833; -2.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Албасете
Albacete
покраина
Покраинската управа во Албасете
Покраинската управа во Албасете
Знаме на АлбасетеГрб на Албасете
Албасете во рамките на Шпанија
Албасете во рамките на Шпанија
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља-Ла Манча
СедиштеАлбасете
Управа
 • ПретседателСантјаго Кабањето Масип
Површина
 • Вкупна14.858 км2 (5,737 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно386.464
 • Густина26,13/км2 (67,7/ми2)
Службен јазикшпански
Мреж. местоdipualba.es

Албасете (шпански: Albacete) — покраина во јужниот дел на автономната заедница Кастиља-Ла Манча, Шпанија. Во 2021 г. населението броело 386.464 жители. Седиште е истоимениот град Албасете, на 262 км југоисточно од Мадрид.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Територијата на денешната покраина е населена уште од древно време, за што сведочат пештерските слики од Куева дел Нињо и Куева де ла Вјеха.[2] Во римско време подрачјето на покраината бил дел од Карпетанија и Келтиберија, Контестанија, Бастетенија и Оретанија. Римјаните изградиле важен град во Либисоса,[3] а за време на Визиготите, на важност добил Толмо де Минатеда.

Во исламско време териториите на покраината биле под разни влијанија, кога се изградени бројни замоци и стражарски кули за одбрана од напади. Во средновековието тука се одиграле поголем број битки. На 25 април 1707 г. крај градот Албасете се одиграла и Битката кај Алманса која завршила со победа на Филип V, негово доаѓање на престолот и втемелување на династијата Бурбонци во Шпанија.[4]

Во 1822 г. е создадена краткотрајната покраина Чинчиља сочинета од општини во покраините Ла Манча, Куенка и Кралството Мурсија. Главниот град Чинчиља де Монтеарагон, мошне блиску до Албасете, послужил како основа за покраината Албасете, создадена во 1833 г. по наредба на Хавиер де Бургос.[5] Со усвојвуањето на уставот од 1978 г. покраината Албасете се префрлила од регионот Мурсија во регионот Кастиља-Ла Манча, а во 1982 г е одобрена нејзината автономија.[6]

Географија[уреди | уреди извор]

Покраината се наоѓа југоисточно од Централната Висорамнина и зафаќа површина од 14.926 км2. Се граничи со покраините Гранада, Мурсија, Аликанте, Валенсија, Куенка, Сиудад Реал и Хаен. Поделена е на 87 општини и 7 судски окрузи. Седиште на управата е градот Албасете. Други поважни градови (со преку 10.000 жители) се Ељин, Виљаробледо, Алманса, Ла Рода и Каудете. Најголема река низ покраината е Хукар, која ја преминува на североисток и е позната по длабоките клисури и живописните дрва.[7] На запад тече Лагунесе де Руидера. Други реки се Кабриел (на североисточната граница), Салобрал, Навалкуди и Тахо-Сегура (во средишниот дел), Корколес (на југозапад) и Гвадалмена, Мундо, Тус, Сегура и Таибиља (на југ).

Население[уреди | уреди извор]

Ова е бројноста на населението на покраината низ годините:

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во 2020 г. вкупната вредност на производството во покраината изнесувала 1,03 милијарди долари.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гугл (30 септември 2014). „Албасете (покраина)“ (Map). Гугл Карти. Гугл. Посетено на 30 септември 2014.
  2. Ampurias: revista de prehistoria, arqueología y etnología. 1973. стр. 25.
  3. Morris, A.E.J. (2 декември 2013). History of Urban Form Before the Industrial Revolution. Routledge. стр. 79. ISBN 978-1-317-88514-6.
  4. Pearce, Adrian J. (20 август 2014). The Origins of Bourbon Reform in Spanish South America, 1700-1763. Palgrave Macmillan. стр. 24. ISBN 978-1-137-36224-7.
  5. Alí Miranda, Francisco; Calzado, Angel Ramón del Valle (2008). La guerra civil en Castilla-La Mancha, 70 años después: actas del Congreso Internacional. Univ de Castilla La Mancha. стр. 828. ISBN 978-84-8427-555-8.
  6. Máiz, Ramón; William, Safran (14 јануари 2014). Identity and Territorial Autonomy in Plural Societies. Routledge. стр. 132. ISBN 978-1-135-30394-5.
  7. Spain. Lonely Planet. 2007. стр. 256. ISBN 978-1-74104-554-3.
  8. „Descarga de datos mensuales máxima desagregación en euros (Céntimos) - Agencia Tributaria“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]