Барселона (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Барселона
Província de Barcelona (каталонски)
Provincia de Barcelona (шпански)
Покраина
Градот Барселона гледан од воздух
Градот Барселона гледан од воздух
Знаме на Покраина БарселонаГрб на Покраина Барселона
Покраината Барселона (во црвено) на картата на Шпанија
Покраината Барселона (во црвено)
на картата на Шпанија
Држава Шпанија
Автономна заедницаКаталонија
Главен градБарселона
Површина
 • Вкупна7.726 км2 (2,983 ми2)
Ранг33. по ранг
 1.53% од Шпанија
Население (2018)
 • Вкупно5.743.402[1]
 • Ранг2. по ранг
 12.02% од Шпанија
Службени јазицикаталонски и шпански
Мреж. местоdiba.cat

Барселонапокраина во североисточна Шпанија, сместена во централното и источното подрачје на шпанската автономна заедница Каталонија. Покраината се граничи со останатите три каталонски покраини: Жирона на север, Тарагона на југ и Љеида на запад, и на исток со Средоземното Море. Покраината, која има површина од 7.726 км2, е населена од над пет и пол милиони луѓе, од кои околу 29% живеат во административните граници на градот Барселона,[1] седиштето на покраината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Barcelona: Población por municipios y sexo - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)