Прејди на содржината

Мадрид (автономна заедница)

Координати: 40°30′N 3°40′W / 40.500° СГШ; 3.667° ЗГД / 40.500; -3.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадрид
Comunidad de Madrid
Автономна заедница
ЗнамеCoat-of-arms of the Community of Madrid
Карта на заедницата Мадрид
Карта на заедницата Мадрид
Координати: 40°30′N 3°40′W / 40.500° СГШ; 3.667° ЗГД / 40.500; -3.667
Главен градМадрид
Управа
 • ПретседателЕсперанза Аквире (Народна партија)
Површина1,6% од Шпанија; 12-та)
 • Вкупна8.030,1 км2 (31,004 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно6,445,499
 • Густина802,66/км2 (207,890/ми2)
 • Место3-то
 • Percent13,5% of Spain
Demonym
ISO 3166-2M
службен јазикШпански
Статут на автономија1 март 1983
ParliamentКортес Генералс
Пратенички конгрес35 (of 350)
Шпански сенат10 (264)
Мреж. местоComunidad de Madrid

Мадрид (шпански: Comunidad de Madrid) е автономна заедница во Шпанија која се наоѓа во средниот дел на Пиринејскиот Полуостров и граничи со заедниците Кастиља-Ла Манча и Кастиља и Леон. Зафаќа површина од 8.021,80 км2 и има 6,5 милиони жители. Седиште е истоимениот Мадрид, главен град на државата.