Валјадолид (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ваљадолид (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ваљадолид
Valladolid
Покраина
Знаме на Ваљадолид
Знаме
Грб на Ваљадолид
Грб
Ваљадолид во рамките на Шпанија
Ваљадолид во рамките на Шпанија
Координати: 41°35′N 4°40′W / 41.583° СГШ; 4.667° ЗГД / 41.583; -4.667Координати: 41°35′N 4°40′W / 41.583° СГШ; 4.667° ЗГД / 41.583; -4.667
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
Главен градВаљадолид
Управа
 • ПретседателРамиро Руиз Медрано
Површина
 • Вкупна8.110 км2 (3,130 ми2)
Ранг28ма
 1,61 % од земјата
Население (2006)
 • Вкупно519.249
 • РангГрешка во Lua:
 1,17 % од земјата
Службен јазикшпански
Мреж. местоdiputaciondevalladolid.es

Ваљадолид (шпански: Valladolid) — покраина во средно-северозападниот дел на Шпанија, во централниот дел на автономната заедница Кастиља и Леон. Се граничи со покраините Замора, Леон, Паленсија, Бургос, Сеговија, Авила и Саламанка.

Покраината брои 720.157 жители (2005), од кои речиси две третини живеат во главниот град Ваљадолид, кој воедно е и главен град на автономната заедница. Во состав на покраината влегуваат 225 општини, од кои над една третина се села со помалку од 1000 жители.

Ваљадолид е главниот стопански центар на Кастиља и Леон.

Историја[уреди | уреди извор]

Ваљадолид бил најзначајниот центар на фалангизмот за време на Втората Шпанска Република и втора покраина по број на фалангистички гласови во изборите од 1936 г, веднаш по Кадиз.[1] Покраината била под власта на Франковите националисти во текот на Шпанската граѓанска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Payne, S.G. The Franco Regime, 1936-1975. Madison: University of Wisconsin, 1987. стр. 65.