Луго (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луго
Lugo
покраина
Знаме на ЛугоГрб на Луго
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаГалисија
СедиштеЛуго
Управа
 • ПретседателДарио Кампос Конде
Површина
 • Вкупна9.856 км2 (3,805 ми2)
Население (2022)[1]
 • Вкупно323.989
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Пошт. бр.27---
Мреж. местоdeputacionlugo.gal

Луго (шпански и галисиски: Lugo) — покраина во североисточниот дел на автономната заедница Галисија, северозападна Шпанија. Се граничи со покраините Оуренсе, Понтеведра и А Коруња, кнежевството Астурија, Леон и Кантабриското Море (Бискајскиот Залив) на север. Административен центар е истоимениот град Луго.

Во 2022 г. населението броело 323.989 жители[1] од кои една четвртина живеат во главниот град. Градот потекнува од древно келтско време и наречен е по богот Луг (како што е и градот Лион). Подоцна името му е латинизирано во Лукус Августи и станал еден од трите најважни римски центри во Галисија заедно со Бракара Августа (денешна Брага) и Астурика Августа (денешна Асторга). Покраината има 67 општини.

Јазици[уреди | уреди извор]

Највеќето жители го говорат галисискиот јазик како мајчин. Постарите лица знаат само галисиски. Помладите знаат и шпански, но само 10.000 жители ги владеат подеднакво добро.

Население[уреди | уреди извор]

Ова е населението на покраината низ историјата:

Географија[уреди | уреди извор]

Реки[уреди | уреди извор]

Поважни реки во покраината се Мињо, Сил, Ландро, Оуро и Масмо.

Градови[уреди | уреди извор]

Бр. Грб Град Население
1 Луго 98.025
2 Монфорте де Лемос 19.546
3 Вивеиро 16.238
4 Вилалба 15.437
5 Сарија 13.508
6 Рибадео 9.983
7 Фос 9.970
8 Бурела 9.381
9 Чантада 9.014
10 Гитирис 5.896

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]