Луго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луго
Lugo
Луго
Луго
Знаме на ЛугоLugo
Знаме
Грб на ЛугоLugo
Грб
Гесло: Hoc hic mysterium fidei firmiter profitemur
ЛугоLugo се наоѓа во Шпанија
Луго
Lugo
Координати: 42°52′49.6″ СГШ 8°32′46.69″ ЗГД / 42.880447, -8.546303
Држава Шпанија Шпанија
Автономна покраина Галиција (Шпанија) Галиција
Покраина Луго
Комарка Луго
Управа
 • Вид Совет
 • Градоначалник Хозе Ороско (PSdG)
Површина
 • Вкупна 330 км2
Надм. вис. 465 м
Население (2010)INE
 • Вкупно 97.635
 • Густина 428,81/км2
Демоним lucense
Часовен појас CET (GMT +1)
 • Лете (DST) CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode 27001-27004
Повик. бр. +34 982
ISO 3166-2 ES-LU
Мреж. место http://lugo.gal/

Луго (галициски: Lugo) е град којшто се наоѓа во северозападна Шпанија, административен центар на покраината Луго, во автономната област Галиција. Луго е четвртиот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во Сантјаго де Компостела.

Луго има површина од 329,78 км² и население од 97.635 жители (2010). За првпат во шпаско време градот се споменува во 1 век п.н.е. УНЕСКО во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство.