Сантјаго де Компостела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сантјаго де Компостела
Santiago de Compostela
Сантјаго де Компостела
Сантјаго де Компостела
Знаме на Сантјаго де Компостела
Знаме
Грб на Сантјаго де Компостела
Грб
Сантјаго де Компостела се наоѓа во Шпанија
Сантјаго де Компостела
Координати: 42°52′49.6″ СГШ 8°32′46.69″ ЗГД / 42.880447, -8.546303
Држава Шпанија Шпанија
Автономна заедница Галиција (Шпанија) Галиција
Покраина А Коруња
Комарка Сантјаго
Управа
 • Вид Совет
 • Градоначалник Анхел Курас Фернандез (PP)
Површина
 • Вкупна 220 km2 (80 sq mi)
Надм. вис. 260 m (850 ft)
Население (2008)INE
 • Вкупно 94.339
 • Густина 428,81/km2 (111,060/sq mi)
Демоним santiagués (m), santiaguesa (f)
compostelano (m), compostelana (f)
pichelero (m), pichelera (f)
Часовен појас CET (GMT +1)
 • Лете (DST) CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode 15700
Повик. бр. +34
ISO 3166-2 ES-C
Мреж. место http://www.santiagodecompostela.org

Сантјаго де Компостела (шпански: Santiago de Compostela) — главен град на автономната покраина Галиција во Шпанија. Се наоѓа во северозападна Шпанија, во покраината А Коруња. УНЕСКО во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство. Во 2000 година градот бил прогласен за град на културата. Градот е седиште на галициската автономна влада. Овде се наоѓа еден од најстарите универзитети во Европа и светот, Универзитет Сантјаго де Компостела.

Во градот се наоѓа истоимената катедрала која е посветена на Апостол Јаков, како последната станица од т.н. Пат кон Сантјаго, којшто започнува од Јужна Франција. Според легендата, Свети апостол Јаков на Пиринејскиот Полуостров го “донел“ христијанството. Во 44 година апостолот бил обезглавен во Ерусалим. Неговите останки подоцна биле донесени во Галиција, Шпанија. По римските прогони на христијаните, неговиот гроб бил напуштен во 3 век. Според легендата, неговиот гроб бил откриен во 814 година.[1] Епископот Теодемир видел чудо над неговиот гроб и веднаш го известил Алфонсо II од Астурија (791-842). Кралот веднаш наредил да се изгради капела на местото на гробот. Во 829 година била изградена првата црква, како и во 899. Кралот Алфонсо бил првиот аџија кој го поминал т.н. Пат до Сантјаго. Во текот на 997 година, црквата била целосно опожарена и уништена од страна на Ал-Мансур Ибн Аби Амир (938-1002), командант на војската на Кордопскиот калифат.

Наводи[уреди | уреди извор]