Кантабриско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кантабриско Море
Golfe de gascogne-bay of biscay-fr.svg
Координати44°01′56″ N; 4°21′02″ W / 44.0323° СГШ; 4.3506° ЗГД / 44.0323; -4.3506Координати: 44°01′56″ N; 4°21′02″ W / 44.0323° СГШ; 4.3506° ЗГД / 44.0323; -4.3506
Видморе
Сливни земјиШпанија, Франција
Најг. должина800 kм (497 ми) км
Најг. длабочина2,789 м (9,150 ст) м

Кантабриско Море[б 1] е крајбрежно море на Атлантскиот Океан, кое се наоѓа на северниот брег на Шпанија и југозападната страна на атлантскиот брег на Франција, односно јужниот дел на Бискајскиот Залив. Тоа се протега од Естака де Барес во провинцијата А Коруња до устието на реката Адур, во близина на градот Бајон на брегот на француската Баскија.

Морето допира 800 км од брегот што го делат шпанските провинции А Коруња, Луго, Астуриасја, Кантабрија, Бискај и Гипускоа, како и француската област на Лабур.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. шпански: Mar Cantábrico; француски: Mer Cantabrique, галициски: Mar Cantábrico, астурски: Mar Cantábricu, баскиски: Kantauri.