Адур

Координати: 43°31′46″N 1°31′25″W / 43.52944° СГШ; 1.52361° ЗГД / 43.52944; -1.52361 (Атлантски Океан-Адур)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Адур
Местоположба
Физички особености
УстиеАтлантски Океан
43°31′46″N 1°31′25″W / 43.52944° СГШ; 1.52361° ЗГД / 43.52944; -1.52361 (Атлантски Океан-Адур)
Должина309 км
Особености на сливот

Адур (француски: Adour, баскиски: Aturri, окситански: Ador) — река во југозападна Франција. Извира во подрачјето на Горен Бигор кај превојот Турмале на Пиринеите, и се влева во Бискајскиот Залив кај Бајона. Реката е долга 309 км[1]. Последниот дел од течението ја исцртува границата помеѓу Северна Баскија и департманот Ланд.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се департманите и населените места долж реката:

Притоки[уреди | уреди извор]

Поважни притоки на Адур се:

 • Еше
 • Арос
 • Лез
 • Габас
 • Мидуз
 • Лут
 • Ли
 • Гав де По
 • Бидуз
 • Аран
 • Арданабија
 • Нив

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Сандр. „Податоци за течението — Ардур (Q---0000)“. Посетено на 30 декември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]