762

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
762 г.  во други календари
Грегоријански календар 762
DCCLXII
Ab urbe condita 1515
Асирски календар 5512
Бахајски календар -1082–-1081
Бенгалски календар 169
Берберски календар 1712
Будистички календар 1306
Бурмански календар 124
Византиски календар 6270–6271
Еврејски календар 4522–4523
Ерменски календар 211
ԹՎ ՄԺԱ
Етиопски календар 754-755
Ирански календар 140–141
Исламски календар 144–145
Јулијански календар 762    DCCLXII
Кинески календар 辛丑年月日
(3398/3458)
— до —
壬寅年月日
(3399/3459)
Коптски календар 478–479
Корејски календар 3095
Календар Мингуо 1150 пред РК
民前1150年
Селевкидски календар 1073–1074
Тајландски сончев календар 1305
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 818–819
 - Шака самват 684–685
 - Кали југа 3863–3864
Холоценски календар 10762
Џуче-календар нема (пред 1912)

762 (DCCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 762. година од новата ера, 762. од првиот милениум, 62. од 8 век и трета од 760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6270 и 6271 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5512 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4522 и 4523 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1515.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 762. година се протега во 3398 и 3399, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3458 и 3459 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1305. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 144 и 145 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]