735

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
735 г.  во други календари
Грегоријански календар 735
DCCXXXV
Ab urbe condita 1488
Асирски календар 5485
Бахајски календар -1109–-1108
Бенгалски календар 142
Берберски календар 1685
Будистички календар 1279
Бурмански календар 97
Византиски календар 6243–6244
Еврејски календар 4495–4496
Ерменски календар 184
ԹՎ ՃՁԴ
Етиопски календар 727-728
Ирански календар 113–114
Исламски календар 116–117
Јулијански календар 735    DCCXXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3371/3431)
— до —
乙亥年月日
(3372/3432)
Коптски календар 451–452
Корејски календар 3068
Календар Мингуо 1177 пред РК
民前1177年
Селевкидски календар 1046–1047
Тајландски сончев календар 1278
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 791–792
 - Шака самват 657–658
 - Кали југа 3836–3837
Холоценски календар 10735
Џуче-календар нема (пред 1912)

735 (DCCXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 735. година од новата ера, 735. од првиот милениум, 35. од 8 век и шеста од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6243 и 6244 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5485 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4495 и 4496 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1488.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 735. година се протега во 3371 и 3372, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3431 и 3432 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1278. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 116 и 117 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]