729

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
729 г.  во други календари
Грегоријански календар 729
DCCXXIX
Ab urbe condita 1482
Асирски календар 5479
Бахајски календар -1115–-1114
Бенгалски календар 136
Берберски календар 1679
Будистички календар 1273
Бурмански календар 91
Византиски календар 6237–6238
Еврејски календар 4489–4490
Ерменски календар 178
ԹՎ ՃՀԸ
Етиопски календар 721–722
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -271–-270
Ирански календар 107–108
Исламски календар 110–111
Јапонски календар
Јулијански календар 729    DCCXXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3365/3425)
— до —
己巳年月日
(3366/3426)
Коптски календар 445–446
Корејски календар 3062
Календар Мингуо 1183 пред РК
民前1183年
Селевкидски календар 1040–1041
Тајландски сончев календар 1272
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 785–786
 - Шака самват 651–652
 - Кали југа 3830–3831
Француски револуционерен календар
-1063–-1062
Холоценски календар 10729
Џуче-календар нема (пред 1912)

729 (DCCXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 729. година од новата ера, 729. од првиот милениум, 29. од 8 век и последна од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6237 и 6238 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5479 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4489 и 4490 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1482.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 729. година се протега во 3365 и 3366, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3425 и 3426 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1272. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 110 и 111 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]