739

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
739 во разни календари
Грегоријански календар739
DCCXXXIX
Ab urbe condita1492
Ерменски календар188
ԹՎ ՃՁԸ
Асирски календар5489
Балиски календар660–661
Бенгалски календар146
Берберски календар1689
Будистички календар1283
Бурмански календар101
Византиски календар6247–6248
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3435 или 3375
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3436 или 3376
Коптски календар455–456
Етиопски календар731–732
Еврејски календар4499–4500
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера795–796
 - Сачка ера660–661
 - Кали-југа3839–3840
Холоценски календар10739
Ирански календар117–118
Исламски календар121–122
Јапонски календарТенпјо 11
(天平11年)
Јавански календар632–633
Јулијански календар739
DCCXXXIX
Корејски календар3072
Мингуо-календар1173 пред Р. Кина
民前1173年
Нанакшахи−729
Селевкидски календар1050/1051 г.г.
Тајландски сончев календар1281–1282
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
865 или 484 или −288
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
866 или 485 или −287

739 (DCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 739 година од новата ера, 739. од првиот милениум, 39. од VIII век и последна од 730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6247 и 6248 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5489 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4499 и 4500 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1492.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 739 година се протега во 3375 и 3376, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3435 и 3436 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1282. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 121 и 122 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 739 на Ризницата ?