752

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
752 г.  во други календари
Грегоријански календар 752
DCCLII
Ab urbe condita 1505
Асирски календар 5502
Бахајски календар -1092–-1091
Бенгалски календар 159
Берберски календар 1702
Будистички календар 1296
Бурмански календар 114
Византиски календар 6260–6261
Еврејски календар 4512–4513
Ерменски календар 201
ԹՎ ՄԱ
Етиопски календар 744-745
Ирански календар 130–131
Исламски календар 134–135
Јулијански календар 752    DCCLII
Кинески календар 辛卯年月日
(3388/3448)
— до —
壬辰年月日
(3389/3449)
Коптски календар 468–469
Корејски календар 3085
Календар Мингуо 1160 пред РК
民前1160年
Селевкидски календар 1063–1064
Тајландски сончев календар 1295
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 808–809
 - Шака самват 674–675
 - Кали југа 3853–3854
Холоценски календар 10752
Џуче-календар нема (пред 1912)

752 (DCCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 752. година од новата ера, 752. од првиот милениум, 52. од 8 век и трета од 750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6260 и 6261 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5502 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4512 и 4513 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1505.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 752. година се протега во 3388 и 3389, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3448 и 3449 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1295. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 134 и 135 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]