759

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
759 г.  во други календари
Грегоријански календар 759
DCCLIX
Ab urbe condita 1512
Асирски календар 5509
Бахајски календар -1085–-1084
Бенгалски календар 166
Берберски календар 1709
Будистички календар 1303
Бурмански календар 121
Византиски календар 6267–6268
Еврејски календар 4519–4520
Ерменски календар 208
ԹՎ ՄԸ
Етиопски календар 751-752
Ирански календар 137–138
Исламски календар 141–142
Јулијански календар 759    DCCLIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3395/3455)
— до —
己亥年月日
(3396/3456)
Коптски календар 475–476
Корејски календар 3092
Календар Мингуо 1153 пред РК
民前1153年
Селевкидски календар 1070–1071
Тајландски сончев календар 1302
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 815–816
 - Шака самват 681–682
 - Кали југа 3860–3861
Холоценски календар 10759
Џуче-календар нема (пред 1912)

759 (DCCLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 759. година од новата ера, 759. од првиот милениум, 59. од 8 век и последна од 750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6267 и 6268 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5509 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4519 и 4520 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1512.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 759. година се протега во 3395 и 3396, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3455 и 3456 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1302. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 141 и 142 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]