798

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
798 г.  во други календари
Грегоријански календар 798
DCCXCVIII
Ab urbe condita 1551
Асирски календар 5548
Бахајски календар -1046–-1045
Бенгалски календар 205
Берберски календар 1748
Будистички календар 1342
Бурмански календар 160
Византиски календар 6306–6307
Еврејски календар 4558–4559
Ерменски календар 247
ԹՎ ՄԽԷ
Етиопски календар 790-791
Ирански календар 176–177
Исламски календар 181–182
Јулијански календар 798    DCCXCVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3434/3494)
— до —
戊寅年月日
(3435/3495)
Коптски календар 514–515
Корејски календар 3131
Календар Мингуо 1114 пред РК
民前1114年
Селевкидски календар 1109–1110
Тајландски сончев календар 1341
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 854–855
 - Шака самват 720–721
 - Кали југа 3899–3900
Холоценски календар 10798
Џуче-календар нема (пред 1912)

798 (DCCXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 798. година од новата ера, 798. од првиот милениум, 98. од 8 век и деветта од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6306 и 6307 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5548 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4558 и 4559 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1551.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 798. година се протега во 3434 и 3435, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3494 и 3495 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1341. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 181 и 182 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]