773

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
773 г.  во други календари
Грегоријански календар 773
DCCLXXIII
Ab urbe condita 1526
Асирски календар 5523
Бахајски календар -1071–-1070
Бенгалски календар 180
Берберски календар 1723
Будистички календар 1317
Бурмански календар 135
Византиски календар 6281–6282
Еврејски календар 4533–4534
Ерменски календар 222
ԹՎ ՄԻԲ
Етиопски календар 765-766
Ирански календар 151–152
Исламски календар 156–157
Јулијански календар 773    DCCLXXIII
Кинески календар 壬子年月日
(3409/3469)
— до —
癸丑年月日
(3410/3470)
Коптски календар 489–490
Корејски календар 3106
Календар Мингуо 1139 пред РК
民前1139年
Селевкидски календар 1084–1085
Тајландски сончев календар 1316
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 829–830
 - Шака самват 695–696
 - Кали југа 3874–3875
Холоценски календар 10773
Џуче-календар нема (пред 1912)

773 (DCCLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 773. година од новата ера, 773. од првиот милениум, 73. од 8 век и четвртта од 770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6281 и 6282 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5523 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4533 и 4534 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1526.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 773. година се протега во 3409 и 3410, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3469 и 3470 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1316. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 156 и 157 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]